Hned z kraje májového měsíce se vydala nadšená skupina mladých z VKH do Moravského divadla. Na scéně se tentokráte odehrával poněkud vážnější kus. Dílo má na svědomí britský dramatik Sir Ronald Harwood. Datace autorova narození (r. 1934) a židovský původ ovlivňuje témata jeho her.
Inscenace "Na miskách vah", kterou jsme navštívili, nás zavádí do období poválečného. Na jevišti se odehrává vyšetřovací proces se skladatelem Furtwänglerem, který je podezříván ze spolupráce s německým diktátorem Adolfem Hitlerem. Major Steve Arnold (Josef Vrána), vyšetřovatel, má proti němu několik argumentů, které nelze zpochybnit.

Divák tak sleduje psychologické drama, které mu umožňuje v krátkém čase pochopit vývoj osobnosti vystavené psychickému teroru, nátlaku a strachu. 
Hlavní postavu vyšetřovatele ztvárňuje již výše uvedený Josef Vrána, herec Východočeského divadla Pardubice. Je natolik přesvědčivý a nekompromisní, že za roli Arnolda byl nominován na cenu Thálie.
Nebojte se chodit také na vážnější kusy. Mám na mysli konkrétně tematiku válečnou a historickou. Naše generace, až na několik výjimek, má mnohdy v dějepisných událostech zmatek a je dobré, že prostřednictvím filmů a divadel si můžeme informace stále doplňovat. 
Proto, až bude zase VKH nabízet něco podobného, přihlaste se a pojďte s námi. Těšíme se na všechny zájemce.

Radka Kozubíková