Milan Tesař je hudební publicista, moderátor na festivalech, bývalý dramaturg televizního pořadu Na moll, a především hudební redaktor Rádia Proglas. Věnuje se především okrajovým hudebním žánrům, a díky tomu množství posluchačů považuje Rádio Proglas za stanici s kvalitní hudbou. Právě hudba přilákala k poslechu Rádia Proglas také mnoho nevěřících lidí. Tesař poslouchá nová alba, všímá si zajímavostí, souvislostí, zařazuje písničky do vysílání, připravuje hitparádu Kolem se toč!, rozhovory s hudebníky nebo profilové hudební pořady.

Tento muž navštívil Olomouc ve středu 23. 11., aby měl po studentské mši přednášku na téma „Křesťanské motivy v současné populární hudbě“. Mše byla extrémně dlouhá a všichni byli pořádně vymrzlí. To se možná podepsalo i na účasti na přednášce. A také zima na Centru Aletti některé přítomné vyhnala dříve, než přednáška skončila. Ale ti, kteří přišli a vydrželi, určitě nelitovali.

Kdo z nás se někdy zaposlouchal do textu tolik známého hitu Rivers of Babylon od skupiny Boney M? Jistě nejen mě překvapila informace, že text je citací Žalmu 137 „U řek babylónských, tam jsme sedávali s pláčem ve vzpomínkách na Sión.“ V některých písních, které zazněly, byly křesťanské prvky celkem jasně znatelné, například v písni Halleluja od Leonarda Cohena, kterou proslavil film Shrek.

Po několika úvodních zahraničních ukázkách se Milan Tesař věnoval hlavně české tvorbě. Bohužel po dlouhé mši nezbylo moc času na ukázky, takže převládalo mluvené slovo. Je to trochu škoda, protože jména jako Petr Linhart, Sestry Steinovy, Oldřich Janota, Jiří Smrž či textař Jiří Moravský Brabec, nejsou moc známá, ale jejich písně jsou velmi zajímavé a příjemné na poslech. Ale třeba si někdo na základě této přednášky tyto interprety vyhledá a pozná novou kvalitní hudbu.

Lucka Přikrylová