haiti„Posněženkovský“ večer na Aletti se tentokrát nesl v karibské atmosféře ostrova Haiti. Tam nás přenesla svým vyprávěním Anna Frühbauerová, která zde strávila v loňském roce 5 měsíců.


Přes Arcidiecézní charitu Olomouc se jako studentka VOŠ Charitas zapojila do pomoci tamějším dětem jako koordinátorka projektu, který dodával dětem potraviny do škol.

Podle Aniččiných slov však její práce byla velmi různorodá a také náročná po mnoha stránkách. Díky velmi špatným podmínkám, jež na Haiti panují v nejrůznějších oblastech (od zdravotnictví, přes infrastrukturu až po problémy s nedostatkem čisté vody), se věci pro našince naprosto běžné stávají na Haiti velkým problémem.

Díky přednášce na Aletti jsme měli možnost si uvědomit, že si u nás stěžujeme na spoustu věcí, o kterých se Haiťanům ani nesní. Oni jako obyvatelé nejchudšího státu na západní polokouli často trpí hladem a nemocemi, které se u nás běžně léčí. Ale zároveň se taky dokáží radovat z toho, co my mnohdy bez povšimnutí přecházíme.

Závěrem tedy k řešení problému s chlorovanou vodou. Když se ušklíbneme třeba nad tím, že voda z kohoutku je cítit chlórem, jedno z možných řešení je vzpomenout si na Haiti. Tam jsou nuceni vodu (tekoucí uprostřed vesnice kanálem) používat k nejrůznějším účelům. Ta voda je tím čistější, čím výš po proudu ji nabíráte… Díky za naši chlorovanou vodu!

Pepa Stehlík

Foto ZDE.