helan...tvrdí Pavel Helan.

První koncert v rámci turné Ajfoun tour Pavla Helana se uskutečnil 15. dubna v olomouckém U-klubu. Přišlo na 200 lidí.


Mladý písničkář, účastník televizní show Československo má talent a autor známé písničky iBůh, vystupoval teprve podruhé v Olomouci a z místního publika byl doslova nadšen.

Jak jste se vlastně dostal k hudbě?

„Moje hudební kariéra začala celkem pozdě. Můj příběh je povzbuzením pro všechny, kteří začnou s muzikou až po škole. Já jsem nikdy nebyl zázračné dítě, nikdy jsem neskládal písničky v 16ti letech. První píseň jsem napsal až na vysoké škole a první CD vyšlo, až mi bylo 29 let. S muzikou jsem začal pozdě. Do Československo má talent jsem šel, když mi bylo 33. A najednou jedu svoje první turné a je mi už 35. Chtěl bych povzbudit všechny, že nemusíte být geniální šestnáctiletý autor, který se někde najednou objeví a stane se z něj hvězda. Nikdy není pozdě! Začal jsem s muzikou relativně pozdě, ale o to víc si toho vážím."

Proč zrovna zpíváte o iPhonu? Jste sponzorován Applem? Vlastníte zmiňovaný mobil?

„Je to žert a vzniklo to jako žert. Určitě nejsem sponzorován ani placen firmou, která by tento výrobek prodávala. I v samotné písni si z toho výrobku dělám legraci, je to postřehnutelné ve třetí sloce, kdy telefon v podstatě trochu shazuji. Ale já onen telefon skutečně mám a mám ho rád, funguje a používám ho."

Plánujete další album, pokud ano, tak co o něm máme čekat?

„Zatím mám představu o tom, že to bude částečně reedice prvního alba, které už je dneska vyprodané, a po kterém se lidi hodně ptají. Album bude doplněno o nové písně, které letos vznikly, takže by mělo vyjít letos k vánocům."

Jaká byla v U-klubu atmosféra a jaké bylo publikum?

„Publikum bylo naprosto fantastické a početné, jelikož dneska přišly téměř dvě stovky lidí. Pamatuji si na svůj první koncert v Olomouci před mnoha lety. Tehdy přišlo pět lidí do Sklub. Já byl mladičký a neznámý písničkář. Dnes to byl můj druhý koncert v Olomouci a já byl šťastný a nadšený. Publikum bylo úžasné, smáli se, někteří už znali písně, zpívali se mnou, byl jsem naprosto spokojený."

Pavel Helan (narozen 27. srpna 1979 Moravské Knínice) je český písničkář, zpěvák, kytarista a pianista, bavič a finalista soutěže Československo má talent. (zdroj: wikipedie.cz)

Karel Čapka