Poslední listopadový čtvrtek se kolem osmé hodiny večer hemžilo v okolí U-klubu množství podivně oblečených lidí. Jakoby si sem odskočili herci z natáčení nějakého westernu. Kovbojské klobouky, kostkované košile, rifle, dlouhé sukně, indiánské čelenky, bambitky,...asi ti herci neměli moc času na převlečení...

Ale ne, žádní herci, byla to mnohem zajímavější událost. To (nejen) olomoučtí vysokoškoláci opět po roce slavili příchod nového církevního roku. A tentokrát umístili dění do prostředí divokého západu.

V devět hodin, až se sál zaplnil, nás přivítali průvodci celým večerem – Bětka a Pája. Vysvětlili, jak to bude probíhat, co nás všechno čeká, že můžeme soutěžit, psát prosby a díky a jaké westernové speciality si můžeme dát k jídlu a pití. A pak se tančilo...a tančilo...střídala se hudba 80. let, současné taneční hity, latina, i trochu toho country, a mnoho dalšího, prostě každý si mohl přijít na své.

Zpestření programu přineslo skvělé EDNH (Experimentální Divadlo Na Hradě). Jejich první vystoupení ukázalo, jak to chodí v telenovelách. A tak se během chvíle z matky hlavní hrdinky stal otec, z jejího nápadníka, který zabil jejího snoubence, se vyklubala matka, která se ji pokusila zabít, a doktor, který ji zachránil, zjistil podle skvrny na zápěstí, že jsou sourozenci. Tolik se z toho zjištění radoval, až zapomněl, že má v ruce defibrilátor, který ho zabil elektrickými šoky. Že se neorientujete? Nezoufejte, v telenovelách to tak prostě je... Nicméně nelze nevyzdvihnout výkon Honzy Pilaře, jehož ztvárnění hlavní hrdinky Kukandy by leckterá herečka nepřekonala, a Peti Kafky, který bravurně v krátkém časovém úseku ztvárnil sestru nabíjející defibrilátory a současně doktora dávajícího elektrošoky polomrtvé Kukandě.

Dalším hitem se stalo vystoupení Markétky, bubenice scholy PMS a pana kostelníka, který bez bázně zazpíval dvě písně skupiny Wanastovi vjecy.

Krátce před půlnocí přišel na pódium otec Pavel Bačo a následovalo ztišení a modlitba, která nás dovedla až k půlnoci. Naprosté ticho se proměnilo ve veselé odpočítávání posledních vteřin, na které navázal novoroční přípitek – stylově – whisky s colou. Poté se část zúčastněných vydala ven, aby poslali láhev po řece a do nebe „horkovzdušné lampiony“ s prosbami a díky.

Po návratu a chvilce tancování se opět přichystalo EDNH s vystoupením „Na divokém západě“. Skupinka herců natáčela scénu z filmu, ale režisérka pořád nebyla spokojena. Postupně stejnou scénu hráli pomalu, rychle, romanticky, drsně a světově. Nakonec režisérka prohlásila, že tak to dál nejde a do programu raději zařadí barové tanečnice. Nato přiběhli kluci v šatech a zatančili kankán. Měli tak obrovský úspěch, že museli tanec opakovat.

To už se ale oficiální program chýlil ke konci. Moderátoři se rozloučili, ale tančilo se dál...a dál...až skoro do rána...

Lucka Přikrylová