Poslední listopadový čtvrtek proběhla v U-klubu již tradiční oslava na zakončení církevního roku. Letošní téma bylo „A je to! párty aneb Řemeslo má zlaté dno“. Není proto divu, že o různorodé pracovníky zde nebyla nouze. Kromě nejpočetnější dělnické skupiny jste mohli potkat zahradníky, dojičky krav, zdravotníky, jeden filmový štáb, kosmetičky podlahových krytin, kuchaře a dokonce i jednu pracovnici veřejných WC :-).

Program večera byl opravdu bohatý. Celým večerem neprovázel nikdo jiný než Pat a Mat. Ti měli, kromě informačních vstupů, připravených pár vskutku „Ajetovských“ scének. Novinkou v programu byly soutěže, a to v páce a zatloukání hřebíků. Nejsilnějším pracovníkem večera se stal Milda Michal a při zatloukání uspěla nejlépe Magda Stehlíková. Velkým favoritem na největšího siláka byl předseda VKH Pepa Lavička, který skončil na druhém místě. Správně obsadil vlastně až třetí příčku, přemohli jej totiž společnými silami i Pat s Matem.

Další částí programu bylo vystoupení schOLy PMS, která si připravila voicebandy na téma vlak a továrnu na výrobu studentů. Nesmělo chybět ani hudební vystoupení, kde členové schOLy zahráli znělku a hudební podkres seriálu „A je to“ na svůj nový hudební nástroj – lahve od piva. Do poslední chvíle utajovaným překvapením bylo vystoupení otce Petra Havlíčka, který zazpíval originálně zpracovanou dělnickou píseň „Pec nám spadla“.

Těsně před půlnocí přišel na podium otec Petr znovu, abychom do nového církevního roku vstoupili tím nejlepším způsobem – v modlitbě. Následoval bujarý přípitek, a poté se většina účastníků přesunula k řece, aby jako každý rok poslala lahev s prosbami a díky po Moravě.

Popůlnočním překvapením bylo vystoupení EDNH (Experimentálního divadla na Hradě). Jeho scénky měly na loňském Církevním Silvestru velký úspěch, proto všichni napjatě očekávali, co si letos „Hradňáci“ vymyslí. Originální pohádka o Sněžence očekávání účastníků nezklamala. Dramatický příběh o krásné Sněžence, kterou nevlastní matka vyhnala z domu, aby zemřela v lese, nápadně připomíná pohádku o Sněhurce. Že jde o příběh úplně jiný, pochopí divák v momentě, kdy na scénu přichází trpaslíků pět, vybíravá Sněženka usne po požití otráveného patizonu a na její záchranu je povolán dvouhlavý drak.

Jak sami herci na začátku svého představení uvedli, specifikum EDNH spočívá ve faktu, že jeden herec může zastávat více úloh, avšak více protagonistů zároveň může také hrát jedinou roli. Příkladem je Peťa Kafka, jemuž připadla nesnadná úloha pěti trpaslíků zároveň nebo Pavla Vagenknechta s Petrem Liznou, kteří představovali jednoho dvouhlavého draka.

Pohádkou symbolicky skončila oficiální část večera, oslava ale pokračovala dál pod taktovkou DJ Chosého až do brzkých ranních hodin.

Monča Tomášková